پنج دلیل برای دست کشیدن از نوشیدنی‌های سرد و گاز دار

مضررات نوشیدنی‌های سرد و گاز دار

پنج دلیل برای دست کشیدن از نوشیدنی‌های سرد و گاز دار

دانشمندان ثابت‌کرده‌اند که آشامیدن نوشیدنی‌های سردو گاز دار، در سال گذشته جان بیش از 184 هزار نفر را گرفته است. نوشابه‌ها پر از شکر و مواد شیمیایی‌اند و از طرف دیگر خالی از هرگونه مواد دارای ارزش غذایی هستند. قرار گرفتن نوشابه‌ها در فضای سرد، قابلیت حلالیت گاز در آن‌ها را بیشتر می‌کند.

می‌توان گفت طی مدت زمانی که نوشابه‌های شما در یخچال قرار دارد، دیوی متشکل از نوشیدنی‌های سردو گازدار پدید خواهد آمد که قرار است ضربات مهلکی به سلامت شما برسانند. این اولین باری نیست که مضرات نوشیدنی‌های سردو گاز دار زیر ذره‌بین قرار می‌گیرند، با این حال قصد داریم در این مقاله با ارائه پنج دلیل منطقی شما را از خوردن نوشابه‌ها و سایر نوشیدنی‌های مضر از جمله سرد و گازدار منصرف کنیم.

نوشیدنی‌های سرد و گاز دار

آشامیدن نوشیدنی‌های سرد و گازدار، ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند

تحقیقات نشان می‌دهند که اگر شما هفته‌ای دو بار از نوشیدنی‌های سردو گاز دار استفاده کنید، ریسک به وجود آمدن سلول‌های سرطانی در بدن شما دو برابر می‌شود. نوشیدن روزی یک لیوان نوشیدنی گاز دار در آقایان، می‌تواند ریسک ابتلای آن‌ها به سرطان پروستات را تا چهل درصد افزایش دهد.

آشامیدن نوشیدنی‌های سرد و گازدار، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد

تحقیقات دانشمندان آمریکایی نماینده آن است که ارتباط مستقیمی میان میزان کالری مصرفی روزانه و مرگ بر اثر سکته قلبی وجود دارد. طبق ادعای دانشمندان آمریکایی، آشامیدن روزی سه بطری کوچک از نوشیدنی‌های سردو گاز دار می‌تواند خطر ابتلای افراد به سکته قلبی را سه برابر کند.

مضررات نوشیدنی‌های سرد و گاز دار

آشامیدن نوشیدنی‌های سرد و گاز دار می‌تواند باعث بروز پرخاشگری شود

طی مطالعاتی که اخیرا انجام شده، دانشمندان توانسته‌اند ارتباط مستقیمی میان خشونت افراد و آشامیدن نوشیدنی‌های سردو گاز دار برقرار کنند. طبق همین مطالعات میزان حمل و نقل اسلحه میان افرادی که مکررا نوشابه مصرف می‌کنند، دو برابر افراد عادی است. برای این که نوشابه‌ها چنین تاثیر سویی روی شما بگذارند، تنها کافی است هفته‌ای دو قوطی نوشابه میل کنید. طبق آمار، میزان اعتیاد به الکل و سیگار در میان افرادی که هفته‌ای بیش از پنج قوطی نوشابه مصرف می‌کنند، بیشتر است.

آشامیدن نوشیدنی‌های سرد و گاز دار می‌تواند موجب زایمان زودرس در زنان باردار شود

پس از مطالعه‌ای که دانشمندان دانمارکی روی 6 هزار زن باردار انجام دادند، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که میزان زایمان زودرس در زنانی که در هفته بیش از دو قوطی نوشابه می‌نوشند، بیشتر است. اگرچه دانشمندان نتوانستند دلیلی علمی برای این ادعا پیدا کنند، با این حال گمان می‌شود که دلیل این امر، تاثیر ناهنجار رنگدانه‌های موجود در نوشابه‌ها روی دهانه رحم است.

آشامیدن نوشیدنی‌های سرد و گاز دار می‌تواند ریسک ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد

پژوهشگران آمریکایی دریافتند که آن دسته از موش‌های آزمایشگاه که معادل پنج قوطی نوشابه قندی در روز مصرف می‌کنند، مغزشان زودتر از موش‌هایی که تغذیه عادی دارند شروع به کوچک شدن می‌کند. همین موضوع باعث شده که دانشمندان نوشیدن نوشابه‌ها را به عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل ابتلا به آلزایمر معرفی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code