دمنوش چیست و چه خواصی دارد

دمنوش چیست و خواص آن

واقعا دمنوش چیست

تقریبا تمام مردم ایران چای را می شناسند و آن را استفاده می كنند. به همین سادگی چای یك دم نوش است. در ایران معروف ترین دمنوش به حساب می آید. در واقع دم نوش به دسته ای از گیاهان گفته می شود كه آن ها را دم می كنند و استفاده می كنند. دقیقا شبیه به گیاه چای كه بین ما ایرانیان مرسوم است. در پاسخ به این سوال كه دمنوش چیست می توان گفت  دمنوش از اجزای مختلف گیاهان است مانند ، عصاره برگ های گیاهان مختلف ،‌میوه برخی گیاهان ، شاخه گیاهان مختلف ،‌ریشه برخی گیاهان ،‌ گل گیاهان مختلف.

دمنوش انواع بسیار مختلفی دارد كه بر اساس گیاه آن مشخص می شود. خب طبیعتا بر اساس گیاه طعم های گوناگونی نیز وجود دارد. البته می شود طعم ها را با مواد دیگر مانند نبات یا گیاهان دیگر كنترل كرد و طعم بهتری به دمنوش داد. هر دمنوش بسته به نوع گیاه موثره آن خواص گوناگونی نیز دارد كه به توضیح برخی از آن ها می پردازیم.

دمنوش چیست

دمنوش ها چه خاصیت هایی دارند

در طول تاریخ همواره طبیعت پاسخ گوی تمام نیاز های انسان بوده است. در مورد دمنوش ها نیز این داستان صدق می كند. هر گیاه می تواند خواص دارویی نیز داشته باشد كه انسان به برخی از آن ها پی برده است. برخی را در غالب دارو برخی دیگر مصرف خود گیاه به صورت تازه یا خشك شده و برخی نیز به صورت دمنوش مورد استفاده قرار می گیرند. البته در موارد خاص ( گیاهانی كه به صورت قرص و كپسول و كلا دارو مصرف می شوند ) دستورات دارویی نیز باید رعایت شود. اما هستند دمنوش هایی كه می توان آن ها را به صورت روزانه مصرف كرد و منع مصرف ندارند. مثال بارز این دمنوش ها چای و یا گل گاو زبان است.

دمنوش یك محصول نسبتا ارگانیك به حساب می آید و بسته به خواص آن دسته بندی می شوند. هم چنین می توانند ویتامین های گوناگون را برای بدن تامین كنند. دمنوش هایی هستند كه برای آرامش و ریلكس تر شدن انسان به كار می روند مانند گل گاو زبان یا بابونه. دمنوش های دیگری نیز هستند كه برای سرماخوردگی و یا علائم آن مورد استفاده قرار می گیرند مانند دمنوش تمشك یا گل رز. انواع دیگر دمنوش برای تنظیم فشار خون می توانند موثر باشند مانند دمنوش گل ختمی. برای تنظیم چربی نیز می توان از دمنوش شوید استفاده كرد.

دمنوش هایی نیز هستند که عمومی تر است و می توان آن را در زمستان یا تابستان استفاده کرد. انواع بسیار زیادی از دمنوش ها و گیاهان دارویی موجود است و اگر می خواهید به صورت تخصصی برای بیماری خاصی از آن ها استفاده كنید بهتر است با یك پزشك طب سنتی مشورت كنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code