تاثیر نوشیدنی‌های گرم بر انقلاب صنعتی اروپا

تاثیر نوشیدنی‌های گرم بر انقلاب صنعتی اروپا

تاثیر نوشیدنی‌های گرم بر انقلاب صنعتی اروپا

نوشیدنی‌های گرم تاثیر عجیبی بر زمان بندی وقوع اتفاقات انقلاب صنعتی داشتند. شواهد تاریخی نشان دهنده آن است که ژاپنی‌ها، اولین مردمانی بودند که یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های گرم را کشف کردند، نوشیدنی گرمی که امروز ما آن را تحت عنوان چای می‌شناسیم. با رواج مصرف نوشیدنی‌های گرم در سراسر دنیا، مردم جهان با چای آشنا شدند و چای تبدیل به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی مردم همه کشورها، از جمله انگلیس شد.

علت رواج نوشیدنی‌های گرم در سراسر دنیا این بود که هم‌زمان با کاهش جمعیت کشورها به دلیل مسائل مختلف، تجار چینی، مواد اولیه تهیه نوشیدنی‌های گرم را به وفور به همه کشورها صادر کردند و اینگونه چای تبدیل به یک نوشیدنی محبوب در بین تمام اقشار جامعه جهانی شد. این اولین اصل رشد تجارت در دوره انقلاب صنعتی بود، عرضه در برابر تقاضا.

نوشیدنی‌های گرم چگونه باعث شکل گیری انقلاب صنعتی اروپا شدند؟

خب، قضیه این است که آب جوش، جز جدا ناپذیر تهیه انواع نوشیدنی‌های گرم از جمله چای است. طی انقلاب صنعتی، صنعتگران از افزایش سرعت جوشاندن آب گرم بهره فراوانی بردند. جالب است بدانید که روش ابداعی برای جوشاندن آب در پنج دقیقه، در ابتدا برای تسریع فرآیند ساخت نوشیدنی‌های گرم ابداع شد. چای کیسه‌ای دیگر عنصری بود که نقش نسبتا مهمی در به وقوع پیوستن انقلاب صنعتی اروپا ایفا کرد.

در دوره انقلاب صنعتی اروپا، ارتش‌های ملل مختلف نقش عمده‌ای در پیشرفت صنعت آن ملل ایفا می‌کردند. طبیعتا هرچه سربازان یک ارتش تمرکز بیشتری داشته باشند، عملکرد بهتری خواهند داشت. در این شرایط سربازان بریتانیایی برای سهولت استفاده از چای، چای کیسه‌ای را انتخاب کردند و با کمک آرامش ناشی از آن، توانستند عملکرد فوق‌العاده‌ای را به ثبت برسانند.

تاثیر نوشیدنی‌های گرم بر انقلاب صنعتی اروپا

افزایش سطح بهداشت عمومی

یکی از دیگر از اتفاقاتی که پس از انقلاب صنعتی رخ داد، افزایش سطح بهداشت عمومی بود. محققان ثابت کرده‌اند که بسیاری از نوشیدنی‌های گرم، دارای خواص درمانی هستند و مسیر دهان تا شکم را ضد عفونی می‌کنند. در طول تاریخ، خوراک و غذاهای مختلف، نقش مهمی را در پیشرفت یا پسرفت جوامع مختلف داشته‌اند. چه بسیار جوامعی که بر اثر عدم رعایت بهداشت در مواد غذایی به بیماری‌های مهلک دچار شده‌اند و یک شبه از بین رفته‌اند. نقل است که در زمان شاه عباس صفوی، مردم ایران برای بهبود عملکرد فیزیکی و ذهنی خود انواع مختلفی از نان‌ها را استفاده می‌کردند و نان سنگک، یادگار همان دوران است.

بسیاری رشد و بالندگی ایران در دوراه صفوی را مدیون تغذیه مناسب مردم ایران در دوره صفوی می‌دانند، از طرفی با روی کار آمدن حکومت قاجاریه، بسیاری از کشاورزان به شهرها آمدند و مشغول کارگری شدند، به همین سبب میزان تولید محصولات کشاورزی به طرز چشمگیری کاهش یافت و این موضوع ضربه شدیدی به مردم جامعه ایران زد. در دوره قاجاریه مردم ایران علاوه بر این که به دلیل نداشتن تغذیه مناسب دچار ضعف ذهنی و عملکردی شده بودند، بلکه تمام ذهن خود را معطوف تهیه نان شب کرده بودند و اینگونه به کل از تحصیل و کسب مهارت غافل شده بودند. دوره فاجاریه مصادف با دوره‌ای بود که اروپاییان به کمک نوشیدنی‌های گرم، مشغول فتح دنیا بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code