رابطه میان غذای ملل و فرهنگ ملت‌ها

رابطه میان غذای ملل و فرهنگ ملت‌ها

رابطه میان غذای ملل و فرهنگ ملت‌ها

تا به حال به این فکر کردید که غذای ملل مختلف می‌تواند نماینده فرهنگ آن ملل باشد؟ یا اینکه چرا مردم ملل مختلف غذاهای متفاوتی می‌خوردند و چرا منوی غذای ملل همیشه بلند بالاتر از منوی سایر غذاها است؟ تا به حال به این موضوع دقت کرده‌اید که بعضی غذاها برای ملل مختلف اهمیت ویژه‌ای دارند؟ ارتباط بین غذای ملل و فرهنگ هرکدام از ملل مختلف، بیش از چیزی است که تصور می‌کنید.

بررسی رابطه بین غذای ملل و شخصیت هر فرد

از دیدگاه فردی، افراد ملل مختلف با تغذیه از غذای ملل مختلف رشد می‌کنند. معمولا حس خوش یا ناخوشی که افراد نسبت به غذاها پیدا می‌کنند، در دوران کودکی افراد شکل می‌گیرد. برای مثال شخص من دوران کودکی به دلیل ضعف جسمانی توانایی خوردن برنج را نداشتم و مادرم برای این که تغذیه من را تامین کند، سوپ محتوی برنج تهیه می‌کرد. به همین دلیل امروز حتی اگر من در بدترین شرایط ممکن باشم، با استشمام بوی سوپ احساس خوبی پیدا خواهم کرد.

دلیل این که مصرف برنج در حداقل یکی از وعده‌های غذای ی برای مادر من بسیار مهم بود، این است که وی اصالتا اهل شمال کشور بود و در محیط‌های شالیزاری بزرگ شده بود. همین جا می‌توان متوجه نوع فرهنگی که مادر من از دل آن بیرون آمده شد، فرهنگی رنگارنگ و سرسبز که بوی نم باران هارمونی خاصی به آن می‌بخشد.

رابطه میان غذای ملل  و فرهنگ ملت‌ها

بازتاب غذای ملل مختلف روی جوامع مختلف

غذا بخشی از فرهنگ ملل است و دستور پخت غذاهای سنتی هر ملت سینه به سینه و نسل به نسل بین افراد ساکن در جامعه رد و بدل می‌شود. مهاجران ملل مختلف با نقل مکان به فضای جدید، فرهنگ غذای ی خود را با خود به همراه می‌برند و در بسیاری از مواقع به کمک فرهنگ غذای ی مخصوص به خود شناخته می‌شوند. در جوامع چند ملیتی، غذای ملل مختلف می‌تواند نقش مهمی در پررنگ کردن ملل مختلف داشته باشد.

آمار نماینده آن است که طی سال‌های اخیر آمار مهاجرت مردم کشور چین به ایالت متحده افزایش یافته است. به جز شکل ظاهری و رنگ پوست، غذای چینی نیز یکی دیگر از فاکتورهای معرفی کننده فرهنگ یک ملت است. با این حساب مردم چین باید زرنگ باشند و برای پررنگ کردن خود در جامعه آمریکا، غذای ملت خویش را در میان غذای ملل مختلف برجسته کنند.

در چین، نظم تقریبا تمام ابعاد زندگی فردی و جمعی مردم را دربرمی‌گیرد، چنین نظمی در طعم غذاهای مختلف چینی نیز دیده می‌شود، به طوری که در این غذاها طعم‌های مختلف از جمله شیرینی، شوری و تندی در کنار هم قرار می‌گیرند و مزه‌ای فوق‌العاده تولید می‌کنند. مردم چین علاقه زیادی به زیبایی‌های ظاهری دارند، بنابراین ظاهر غذاهای چینی یکی دیگر از فاکتورهایی است که غذای چینی را از غذای سایر ملل متمایز می‌کند.

شاید آن چه که باعث پررنگ کردن نقش غذای ملل مختلف در معرفی فرهنگ ملل می‌شود، این باشد که نوع غذای مصرفی هر ملت به شدت تحت تاثیر آب و هوای محل زندگی آن ملت قرار دارد و آب و هوا علاوه بر نوع غذا روی سبک زندگی ملل نیز تاثیر می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code