تفاوت های وجترين و وگان چيست

تفاوت های وجترين و وگان

بررسی تفاوت های بین وجترین و وگان

در سراسر دنیا هستند افرادی كه گیاه خواری می كنند. آن ها از مصرف گوشت، مرغ، ماهی و غیره پرهیز می كنند. همه ما كم و بیش درباره گیاه خواری و افراد گیاه خوار شنیده ایم و اطلاعاتی داریم. اما نكته ای كه وجود دارد این است كه گیاه خواران به دو دسته تقسیم می شوند. دسته ای وجترین هستند و دسته ای وگان. در این مطلب می خواهیم به تفاوت های وجترين و وگان بپردازیم.

رژیم وگانیسم چیست ؟

به افرادی كه در گیاه خواری را بر اساس رژیم وگانیسم رعایت می كنند وگان می گویند. وگان یك فلسفه است كه در آن محصولات حیوانی را نه مصرف و نه خرید می كنند. اغلب وگان ها به دلایل اخلاقی به این شرایط پایبند هستند و پشت این دسته از گیاه خواران یك فرقه مذهبی می باشد. واژه وگان به معنای ” گیاه خواران غیر لبنی ” می باشد. این دسته از گیاه خواران آنقدر بزرگ شدند كه در حال حاضر انجمن وگان تاسیس كرده اند! انجمن وگان این كلمه را به این صورت معنا كرده است كه : اصولی كه انسان باید بدون سو استفاده از حیوانات زندگی كند.

یك تعریف كلی كه انجمن وگان ارائه كرده است به این صورت می باشد :

ممكن است فرد به دلایل مختلف از جمله اهداف انسان دوستانه، سلامتی و یا ترجیحا صرف انتخاب رژیم غذایی، به گیاه خوار تبدیل شود. نیت یك احساس شخصی است ، و بر این اساس متفاوت است. با این حال وگانیسم یك اصل است كه انسان حق ندارد از حیوانات برای اهداف خود بهره ببرد.

 

تفاوت هاي وجترين و وگان

گیاه خواری چیست ؟

گیاه خواران همان وجترین ها هستند. دسته دیگر افرادی كه مصرف گوشت را منع كرده اند. تعریف گیاه خواری این است كه : عمل مخالف با مصرف گوشت، كه هم چنین ممكن است شامل كنار گذاشتن محصولات جانبی ناشی از كشتار حیوانات شود. در واقع گیاه خواران چیزی كه مستقیما با كشتار حیوانات ارتباط دارد را نه میخرند و نه مصرف می كنند. مانند ژلاتین كه از پوست و رباط گاو به دست می آید.

كلمه گیاه خوار اولین بار در سال 1839 استفاده شد و به معنای رژیم غذایی سبزیجات بود. در ادامه و فرا گیر تر شدن گیاه خواران حدود 100 سال بعد گروه وگان ایجاد شد كه سخت گیرانه تر عمل كردند.

درست است كه هم وجترین ها و هم وگان ها برای كاهش رنج حیوانات به سمت این رژیم رفته اند ولی وگان به طور كامل بهره برداری از حیوانات را به حداقل می رساند این در حالی است كه گیاه خوری فقط از كشتار مستقیم حیوانات جلوگیری می كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code